przestrzeń otwarta do mieszkania
Właściciele zakupili duże, 85-metrowe mieszkanie na etapie, kiedy nie było już możliwości wprowadzenia zmian w układzie ścian działowych. Oryginalnie wszystkie pomieszczenia było zamknięte, oddzielone ścianami i drzwiami, przez co bardzo dużą przestrzeń zajmował przedpokój – przestrzeń, której nie dało się wykorzystać w sensowny, funkcjonalny sposób. W kuchni i pokoju dziennym wykonane zostały duże okna, które zachęcały do tego, żeby zburzyć postawione ściany i stworzyć jedną otwartą, jasną przestrzeń.
Projekt zakładał wyburzenie ścian pomiędzy kuchnią i pokojem dziennym oraz przedpokojem, i połączenie tych trzech pomieszczeń. Dodatkowo zmodyfikowane zostało ustawienie drzwi do pokojów, dzięki czemu wygospodarowano miejsce na regały i witryny, które właściciele chcieli zabrać z poprzedniego mieszkania. Przy wejściu została zaprojektowana szafa, która osłania drzwi wejściowe, z jednej strony będąc miejscem do przechowywania ubrań i butów, a z drugiej tworząc ozdobny regał i ściankę oddzielającą strefę jadalni. W połączonych kuchni i salonie strefy funkcjonalne oddziela duża wyspa kuchenna. Podział przestrzeni na strefy funkcjonalne podkreśla odpowiednio zaprojektowane oświetlenie.
Projekt miał łączyć w sobie pierwiastki kobiece i męskie: styl loftowy, szarości, czarne dodatki połączone z tapetą we wzór kwiatowy i stylizowanymi meblami.
Fot. 3. Projekt – strefa jadalni.
Zaproponowana aranżacja opiera się na odcieniach szarości i drewna, gdzie główną rolę odgrywa podłoga wykończona panelami ułożonymi w jodełkę. Taką bazę podyktowała kolorystyka mebli, które właściciele już posiadali w poprzednim swoim mieszkaniu i które chcieli przenieść do nowego. Frezowane fronty mebli i drzwi wewnętrzne wykonane na zamówienie, betonowy tynk dekoracyjny oraz czarne uchwyty i dodatki nawiązują do stylu loftowego. Głównym elementem dekoracyjnym jest tapeta w piwonie zdobiąca ścianę w strefie jadalni, podświetlona taśmami LED. Poza tapetą zastosowano inne akcenty kolorystyczne: zielone płytki w aneksie kuchennym, tapicerkę sofy i siedzisk w przedpokoju w kolorze dobranym do tapety, oraz granatowe krzesła. Oprócz otwartej strefy dziennej w zakres projektu wchodziła łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze ukryte za drzwiami przesuwnymi typu „barn door”. W łazience, podobnie jak w pozostałej części mieszkania, zastosowano bazowe płytki w odcieniach szarości oraz dekoracyjne płytki zielone w różnych kształtach – kwadratowe oraz heksagony z tej samej kolekcji (początkowo w projekt zakładał wykorzystanie tylko płytek kwadratowych, decyzja o pomieszaniu formatów zapadła w trakcie przygotowywania rysunków wykonawczych po obejrzeniu przez klientów płytek w salonie sprzedaży).
Fot. 5. Realizacja – salon/jadalnia.
Fot. 6. Projekt – łazienka.
Fot. 7. Realizacja – łazienka
Realizacja
Ten projekt właściciele realizowali w 2020 r. Trwająca wówczas pandemia i narzucone restrykcje trochę spowolniły prace wykończeniowe i stolarskie, niektóre prace właściciele wykonali samodzielnie. Jednak udało się wykonać wszystko niemalże w 100% zgodnie z projektem. W projekcie wykonawczym można było znaleźć szczegółowe informacje odnośnie wszystkich materiałów wykorzystanych w tej aranżacji oraz ich ilości i na tej podstawie dokonać zamówień i zakupów. Wspólnie obejrzeliśmy je i potwierdziliśmy na spotkaniu w salonie sprzedaży (płytek, podłóg itd.). Takie spotkania są standardowym etapem współpracy i odbywają się przeważnie po zaakceptowaniu koncepcji i przed przystąpieniem do wykonania projektu wykonawczego. Oprócz potwierdzenia materiałów dobieramy np. fugi, kolory farb ściennych i lakierów do frontów mebli z palety NCS oraz kolory oklein płyt meblowych.
Realizację tego projektu sfotografowała Jaga Kraupe. Więcej ujęć z sesji można obejrzeć TUTAJ
Fot. 9. Realizacja – detal (wyspa kuchenna)