Nowoczesne, lecz przytulne – projekt wnętrz domu jednorodzinnego
Projekt: 2023 | Lokalizacja: Otwock | Powierzchnia projektowana: 106,5 m2
Założenia projektowe
Projekt obejmował stworzenie jasnych, nowoczesnych wnętrz w domu jednorodzinnym. Współpraca z inwestorami rozpoczęła się na wczesnym etapie budowy, dzięki czemu można było dostosować układ ścian działowych i instalacji do podstawowych założeń projektu.
Inwestorzy preferowali jasne, minimalistyczne aranżacje, które jednocześnie miały być przytulne i nie przesadnie eleganckie. Istotne były też aspekty funkcjonalne i dobrze przemyślane rozwiązania w każdym wnętrzu, odpowiadające stylowi życia i zwyczajom inwestorów. Współpracę podzieliliśmy na dwa etapy. W pierwszej kolejności powstały projekty strefy dziennej, dwóch łazienek oraz pomieszczenia gabinetu, który jest dla właścicieli ważny ze względu na często pracę zdalną.
Realizacja
Projekt wnętrz tego domu jest przykładem poszukiwań balansu i kompromisów między wysoką jakością, a rozsądną ceną materiałów wykończeniowych i wyposażenia. Nie sztuka znaleźć dobre jakościowo materiały, kiedy dysponuje się wysokim budżetem na wykończenie wnętrz. Jednak w przypadku budowy domu od zera, gdzie po drodze inwestor ponosi wydatki na różne nowoczesne i drogie rozwiązania techniczne i technologiczne, chociażby związane z nowoczesnymi instalacjami, to na tym ostatnim etapie wykończeniowym często szuka się już oszczędności. A jednak nadal chciałoby się, żeby ten wymarzony dom był urządzony wygodnie, estetycznie i funkcjonalnie, a zastosowane rozwiązania były ponadczasowe i cieszyły oko przez dłuższy czas.
Podczas współpracy z Inwestorami rozbiliśmy ich prognozowany budżet na czynniki pierwsze. Podzieliliśmy jakąś umowną kwotę na składowe: założyliśmy ile pieniędzy pochłoną poszczególne elementy wykończeniowe i wyposażenie oraz oszacowaliśmy koszt robocizny. Taki wstępny kosztorys jest częścią każdego projektu koncepcyjnego. Dzięki temu Inwestorzy mogli wskazać, gdzie chcieliby ograniczyć budżet oraz które elementy to solidna baza lub must-have, na których oszczędzać nie będą.
Postawiliśmy na stonowaną kolorystykę łączącą beże i szarości oraz oszczędność w elementach dekoracyjnych. Oprócz mebli na wymiar, z których część ma być wykonana z gotowych płyt melaminowanych, pojawia się dużo mebli z sieciówek, takich jak Jysk czy Ikea. Na podłodze pojawią się panele laminowane wysokiej jakości, które mają również wzory do złudzenia przypominające naturalną deskę – doskonały kompromis pomiędzy jakością, estetyką, funkcjonalnością i ceną. W kuchni natomiast blat ma być wykonany ze spieku lub z konglomeratu – Inwestorzy dużo gotują, potrzebują materiału „niezniszczalnego” i to był taki must-have, na który Inwestorzy świadomie chcą przeznaczyć więcej pieniędzy.
Strefa dzienna
W centralnej części salonu zaprojektowałam zabudowę kominka, która rozdziela strefę wypoczynkową od jadalni sąsiadującej z kuchnią. W salonie zaprojektowałam ścianę telewizyjną o prostej kompozycji szafki i minimalistycznego regału, w który wkomponowana została baza dokująca dla odkurzacza automatycznego. Inwestorzy są właścicielami dwóch czworonogów, dla których nie mogło zabraknąć miejsca w obrębie przestrzeni wypoczynkowej. Zaprojektowana konsola z kwietnikiem oddziela kanapę od strefy wejściowej. Centralnym punktem skupiającym uwagę jest fotel w kolorze czerwonym, ustawiony na środku w okolicy kominka.
Aranżacja kuchni była bardzo ważny elementem projektu, z uwagi na to, że inwestorzy dość dużo gotują i posiadają kilka sprzętów AGD, które używają na co dzień i które muszą być umieszczone na blacie kuchennym. Żeby uniknąć wrażenia bałaganu postawiliśmy na minimalistyczny design kuchni, gdzie priorytetem był blat z trwałego materiału – wykorzystaliśmy zatem gres wielkoformatowy.
Gabinet
Ze względu na wykonywaną przez siebie pracę zdalną inwestorzy potrzebowali wygodnego pokoju do pracy dla dwóch osób. W projektowanym gabinecie powstało domowe biuro z dwoma stanowiskami do pracy oraz zamykanymi szafkami na dokumenty i sprzęty biurowe. Oprócz tego zaaranżowałam strefę do wypoczynku: z drugiej strony pokoju umieściłam kanapę naprzeciwko biblioteki, na której może zostać umieszczony dodatkowy telewizor. Kanapa ma funkcję spania, dlatego pokój może służyć jako dodatkowy pokój gościnny. Znalazło się też miejsce na rowerek treningowy. Dzięki temu właściciele mogą w trakcie pracy zrobić sobie przerwę zarówno na odpoczynek, jak i krótką aktywność ruchową, albo zaraz po pracy wskoczyć na trening.
Łazienki
W zakresie opracowania projektu znalazły się toaleta na parterze oraz łazienka główna na piętrze. Toaleta na parterze zaaranżowałam w bardzo prosty i oszczędny sposób, zrezygnowałam z pokrywania całych ścian płytkami na rzecz gładkich, pomalowanych na szaro ścian. Podłoga i cokół wykończone zostaną płytkami z motywem terazzo. Kolorowy akcent zapewnią granatowe płytki-cegiełki ułożone w pionie. Na tle dużego lustra zawiśnie dekoracyjna lampa w kształcie obręczy.
Łazienka główna miała być ciepła, sprzyjająca relaksowi. Dlatego oprócz szarych płytek bazowych zdecydowałam się na płytki drewnopodobne o ciekawej, ryflowanej strukturze. W tej dużej łazience zmieściliśmy szeroką szafkę z dwiema umywalkami i podświetlanym lustrem, na tle którego zawisną dwie dekoracyjne lampy. Pod oknem umieściłam wannę. W pomieszczeniu, już na etapie projektu budowlanego, została wydzielona osobna pralnia, dostępna przez standardowe drzwi. Obok powstała duża wnęka na prysznica, w której z powodzeniem zmieszczą się dwie osoby.
Pokoje
W drugim etapie współpracy z inwestorami zajęłam się aranzacją sypialni głównej oraz pokoju gościnnego. Te dwa pomieszczenia bardzo się od siebie różnią, a to dlatego, że są przeznaczone dla zupełnie innych osób.
Właściciele chcieli, aby ich sypialni była minimalistyczna, w ciepłych barwach, ale z zastosowaniem eleganckich, ciemnych kontrastujących powierzchni. Stąd pomysł na sufit malowany na kolor antracytowy, antracytowe ściany i pasowane zasłony. Dzięki dużym oknom właściciele nie bali się o zbyt ciemne barwy, a to oczekiwali ode mnie zaprojektowania oświetlenia, które będzie można stopniować i za pomocą którego budować różne sceny i tworzyć odmienne nastroje. Pojawia się tu tynk strukturalny w odcieniu beżu podkreślony ciepłą poświatą zza zaprojektowanego wezgłowia, ściany wykańczają płyty imitujące tkaninę lnianą, dzięki którym udało się ukryć drzwi do garderoby. Ciemny sufit, wezgłowie, dodatki, mięsiste tkaniny zasłon tworzą w pomieszczeniu trochę surową, intymną atmosferę. W suficie podwieszanym zostanie ukryty zwijany ekran do wyświetlania filmów, stąd nad łóżkiem pojawi się podwieszony projektor.
Pokój gościnny projektowaliśmy z myślą o mamach inwestorów, które często odwiedzają swoje dzieci i preferuję bardziej stonowane, ciepłe i kobiece aranżacje. Moja propozycja urządzenia tej sypialni dla gości to aranżacja w stylu boho oparta na kompozycji gotowych mebli i elementów wyposażenia dostępnych w sklepach internetowych i w sieciówkach. Aranżacja jest stosunkowo łatwa do samodzielnego wykonania, ponieważ zawiera gotowe elementy wyposażenia, a dekoracja tego pokoju opiera się głównie na oświetleniu, tekstyliach i dodatkach
Inne projekty w podobnym stylu znajdziesz tutaj:
- https://viso-pracownia.pl/dom-jednorodzinny-w-stylu-skandynawskim/
- https://viso-pracownia.pl/eleganckie-boho-2/