loft na poddaszu
Projektowane mieszkanie właściciele kupili na rynku wtórnym, znajduje się ono na ostatnim piętrze bloku z lat 90. krytego dachem wielospadowym. Skosy poddasza sprawiły, że mieszkanie trudno było urządzić funkcjonalnie w takim układzie, jaki zastali nowi właściciele. Zastane meble i materiały wykończeniowe także odbiegały od dzisiejszych standardów. Właściciele postanowili przeprowadzić generalny remont z wyłączeniem łazienki, w której przeprowadzili „lifting” stanu zastanego i niewielkie modyfikacje.
Fot. 2. Rysunek układu funkcjonalnego.
W pierwszej kolejności zaproponowałam wyburzenie ścianki działowej w wąskim korytarzu. W mieszkaniu brakowało miejsca na dużą szafę przy wejściu na ubrania wierzchnie i buty. W związku z tym w miejscu ścianki powstała szafa, której tył to część zabudowy kuchennej. Powstał projekt wielofunkcyjnej zabudowy meblowej, w obrębie której mieści się szafa, biblioteka i kuchnia. Otwarta przestrzeń sprawiła, że mieszkanie stało się bardziej przestronne, skosy poddasza i niezbyt wysoko umieszczony sufit przestały przytłaczać.
Fot. 4. Projekt – zabudowa meblowa, biblioteka
Właściciele chcieli, aby mieszkanie było utrzymane w stylu loftowym, czemu sprzyjała lokalizacja na poddaszu. Do aranżacji wprowadziliśmy płytkę ciętą z cegły rozbiórkowej, która pojawiła się na ścianach kolankowych i słupach., a oryginalna podłoga z desek sosnowych została wycyklinowana i pobielona. Do części kuchennej zostały dobrane ciemne antracytowe płytki imitujące cement, lekko nakrapiane. Czarne i antracytowe elementy aranżacji podkreślają surowość materiałów wykończeniowych. Meble zaprojektowano z płyt melaminowanych w kolorze szarym, antracytowym i drewnopodobnym. W części jadalnianej stanął stół „loftowy” z litym dębowym blatem, na metalowych, czarnych nogach. We wnęce pod skosem, którą poprzedni właściciel mieszkania przeznaczył na szafę, zaprojektowałam niewielkie biuro i miejsce na pianino elektryczne. Oprócz nowej aranżacji i materiałów wykończeniowych konieczne było również przeprojektowanie układu punktów elektrycznych: rozmieszczenia opraw oświetleniowych w poszczególnych strefach funkcjonalnych oraz zwiększenie ilości gniazd elektrycznych, których w mieszkaniu było dość mało.
Fot. 6. Realizacja – detal.
W mieszkaniu znajduje się także niewielka sypialnia. Ściana kolankowa została wykończona płytkami z cegły, a szafa przesuwna w czarnych okuciach nawiązuję do popularnych metalowych drzwi industrialnych – dzięki temu nadano temu wnętrzu loftowego charakteru. Lustrzany front szafy powiększa optycznie przestrzeń odbijając światło wpadające przez okno połaciowe. Całość zmiękcza tapicerowane łóżko z wygodnym, miękkim wezgłowiem.
Fot. 8. Realizacja – sypialnia.
Realizacja
W trakcie realizacji właściciele zmienili kilka szczegółów w stosunku do oryginalnego projektu, m.in. kolory płyt meblowych w zabudowie kuchennej, a także szafkę RTV i ścianę za TV, które zostały uproszczone ze względów budżetowych. Po zakończeniu realizacji projektu zorganizowaliśmy sesję zdjęciową, którą wykonała pani fotograf Jaga Kraupe z Poznania. Więcej ujęć z sesji można obejrzeć TUTAJ
Fot. 10. Projekt – zabudowa RTV.
Fot. 11. Realizacja – zabudowa RTV.